НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Освіта дорослих – ключ у XXI століття

«Освіта дорослих – ключ у ХХІ століття» – під таким гаслом 29 січня 2015 року відбувся семінар-дискусія на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Організацію та проведення цього заходу ініціювали Науково-методичний центр освіти дорослих МДПУ імені Б. Хмельницького та співробітники відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України.

Проведений семінар є прикладом міжвідомчого, інтердисциплінарного наукового й водночас практико орієнтованого масового заходу з популяризації ідей і досвіду освіти дорослих. Він має беззаперечно важливе значення у контексті реалізації Програми спільної діяльності МОН України та НАПН України та подальшої співпраці цих відомств на 2014 – 2016 роки.

До обговорення проблем і перспектив розвитку освіти дорослих у регіоні, які перебували в центрі уваги учасників семінару, було запрошено науковців, педагогів-практиків (Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, МДПУ імені Б. Хмельницького, Бердянський державний педагогічний університет, Таврійський державний агротехнологічний університет), представників 14 недержавних громадських організацій, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування Мелітополя й району, співробітників податкової інспекції, Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі, Мелітопольського міського центру зайнятості, військкомату, Мелітопольської міської ради ветеранів, Мелітопольського міського будинку культури імені Т.Г.Шевченка, волонтерів, провайдерів освітніх послуг для дорослих та ін.

         На відкритті семінару проректор з наукової роботи, керівник Науково-методичного центру освіти дорослих університету доктор філософії Сергій Прийма наголосив на важливості розвитку освіти дорослих як провідного чинника розвитку людського капіталу, оскільки саме освіта дорослих спрямована на максимальне розкриття потенційних можливостей кожної особистості, сприяє успішній адаптації людини до мінливих соціально-економічних умов і, як наслідок, сприяє процвітанню всієї нації.

У привітанні учасникам семінару ректор університету професор Валентин Молодиченко підкреслив, що освіта дорослих, попри свою актуальність і значущість для суспільства, має нерозв’язані проблеми, обговорення яких має здійснюватися як на загальнонаціональному, так і міжнародному рівнях.

До актуальності обговорення проблем і перспектив розвитку освіти дорослих привернула увагу й професор Лариса Лук’янова – в. о. директора Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, співорганізатора заходу. Як розробник Концепції розвитку освіти дорослих в Україні, науковець наголосила на своєчасності питань, винесених на обговорення, та закликала всіх присутніх до сприяння реалізації людиною права на навчання впродовж життя.

          Продуктивній роботі над дискусійними питаннями сприяв формат «Світового кафе» (World Cafe) як різновид неформального обговорення нагальних проблем за філіжанкою кави, чаю. Неформальна дружня атмосфера цього інноваційного заходу активізувала генерацію ідей щодо особливостей розвитку освіти дорослих за такими напрямами (за відповідними «кавовими столами»):

·          мотиви, які спонукають дорослих навчатися упродовж життя;

·          пріоритетні напрями освіти дорослих в регіоні;

·          оптимальний формат навчання дорослих учнів;

·          перспективи розвитку освіти дорослих в регіоні;

·          дії та рішення, що можуть сприяти розвитку освіти дорослих.

Учасники і «господарі» столів «Світового кафе» (від МДПУ ім. Б. Хмельницького – проректор з наукової роботи Сергій Прийма, доцент кафедри педагогіки і педагогічної майстерності Світлана Ізбаш, асистент кафедри психології Олександр Нікітін; від ІПООД НАПН України – в. о. директора Інституту професор Лариса Лук’янова, провідний науковий співробітник відділу андрагогіки Олена Аніщенко) обговорювали запропоновані питання.

         За результатами обговорення, презентованими «господарями» столів, виявилося, що серед мотивів навчання дорослих – бажання не відставати від молоді щодо використання сучасних технологій, підвищення матеріального достатку, можливість самореалізації та саморозвитку, працевлаштування, підвищення кваліфікації та ін. Серед пріоритетних напрямів освіти дорослих у регіоні учасники дискусії визначили розвиток громадянської активності, особистісний і професійний розвиток, клуби за інтересами, курси навчання з метою набуття нових навичок, започаткування шкіл сімейних відносин, підвищення якості життя. Оптимальний формат навчання дорослих учасники дискусії розглядалиу формальномуй неформальному контекстах,наголошували на важливості інтерактивних і дистанційних форм навчання. Серед перспективних напрямів розвитку освіти дорослих в регіоні присутні виокремили: зелений туризм, полікультурну освіту, вивчення іноземних мов, історико-культурної спадщини регіону, інформаційно-технологічну освіту, хобі-курси, зокрема, рукоділля (handmade), дозвіллєву, правову освіту, економіку сім’ї та ін. Особливу активність учасники дискусії виявили у ході обговорення конкретних дій і рішень, які сприяють розвитку освіти дорослих в регіоні. Так, присутні зазначили, що необхідно здійснити моніторинг культурно-освітніх потреб дорослих у регіоні, розробити навчально-методичне забезпечення освіти дорослих, сприяти координації зусиль щодо роботи органів виконавчої влади, громадських діячів, вчених, педагогів-практиків в галузі освіти дорослих, розпочати підготовку педагогічного персоналу для освіти дорослих (андрагогів), активізувати роботу волонтерського руху у галузі освіти дорослих в регіоні, сприяти визнанню результатів неформальної освіти на державному рівні.

Отже, theWorldCafé дозволило залучити до процесу обговорення колективний інтелект учасників і зорганізувати багаторівневий діалог з проблеми освіти дорослих. Використовуючи неформальну форму обговорення, організаторам вдалося привернути увагу академічної спільноти, громадськості до проблеми освіти дорослих у регіоні.У результаті колективного обговорення передбачається розроблення програми спільних дій всіх зацікавлених сторін щодо реалізації стратегії розвитку освіти для різних категорій дорослих в Україні, у тому числі на рівні регіону (Мелітополя та району).

Відеоматеріали цього семінару-дискусії розміщено за адресою:

https://www.youtube.com/watch?v=KgRoGB6mJCQ&feature=youtu.be

Прес-служба НАПН України
14:00 02.02.2015